Skrivnosti brezhibne kože: Vraščanje dlak je za tabo!
Vraščanje dlak je pogost, a včasih spregledan problem, ki lahko prizadene vsakega izmed nas. Koža postane razdražena, vneta in boleča, ti pa ne veš, kako bi to hitro rešila. Morda zgolj čakaš, da vse skupaj čim prej mine? Vsi vemo, kako zadovoljiva je sveže gladka koža. Počutiš se brezhibno in brez dlačic, tvoje razpoloženje se takoj dvigne – vendar nič ne zaduši tega razpoloženja hitreje kot vraščene dlake.
Zate smo pripravili prispevek, kjer bomo skupaj raziskali vzroke za vraščanje dlačic ter delili učinkovite strategije za preprečevanje in zdravljenje že obstoječih težav z vraščenimi dlakami. Loti se preprečevanja vraščenih dlak kot prava strokovnjakinja, saj boš tako vedno uživala v gladki in sijoči koži.
Večna nadloga ženskih teles
Ljudje imamo na telesu približno 5 milijonov foliklov, iz katerih rastejo dlake. Različne vrste dlak pokrivajo različne predele telesa. Gostota, debelina in moč dlak se razlikujejo pri vsakem posamezniku, medtem ko je barva dlak odvisna od količine melanina, ki se tvori v pigmentnih celicah. To pomeni, da čeprav imajo nekateri ljudje svetle dlake, so lahko vseeno bolj trdovratne pri odstranjevanju.
Dlaka pri normalnem procesu rasti raste v 3 različnih fazah. Prva je aktivna faza, druga je prehodna faza, in tretja je faza mirovanja. Vse tri faze potekajo hkrati, pri čemer je vsak dlačni mešiček neodvisen in gre skozi rastni cikel v različnih časovnih obdobjih. Približno 85–90 % vaših dlak je v aktivni fazi, 1–2 % v prehodni, in 10–14 % v fazi mirovanja. Nova dlačica običajno potrebuje od 6 do 12 tednov, da zraste na površino kože.
Vraščanje dlak se lahko zgodi kjerkoli po telesu, kjer imamo dlake, vendar je bolj pogosto tam, kjer se redno brijemo, depiliramo ali nosimo ozka oblačila.
Prav tako je vraščanje dlak bolj pogosto pri ljudeh, ki imajo močnejše, gostejše, bolj grobe ali kodraste dlake.
Vraščena dlaka nastane, ko se zaradi nepravilne rasti obrne navznoter in raste v napačno smer ali pa ne more prebiti povrhnjice kože, zato raste tik pod površjem in se nato obrne v drugo smer.
Običajno se vraščanje dlak pojavlja po britju, vendar se lahko pojavijo tudi pri depilaciji, saj se dlake med depilacijo nekoliko razredčijo in oslabijo, kar preprečuje, da bi dlaka prebila površino kože, še posebej, če je koža suha. Za suho kožo je lahko krivo to, da ne izvajaš rednih pilingov za zdravo obnavljanje kože. Kljub temu je pri depilaciji to precej manj pogost pojav kot pa pri britju.
Nepravilna rast dlake pod kožo lahko povzroči rdeče lise na koži, ki zaradi draženja lahko privedejo do vnetja dlačnih foliklov. Če dlaka zraste globoko, lahko celo povzroči gnojna stanja. Vraščene dlake običajno prepoznaš kot boleče rdeče izbokline na koži (papule) ali majhne lezije, ki izgledajo kot gnojni mehurčki (pustule). Lahko pa so tudi brez simptomov in enostavno vidne pod kožo.
Vraščenih dlak ne smeš praskati, stiskati ali še dodatno dražiti, saj to lahko poslabša vnetje. Če je le mogoče, je najbolje, da z nežno špičasto pinceto odstraniš vraščeno dlako skupaj z mešičkom, nato pa območje razkužiš in pustiš, da se vnetje umiri. Pazi, da je okoli vraščene dlake čisto področje, na vnet predel pa lahko naneseš antiseptično mazilo, da preprečiš širjenje bakterij.
#1 razlog za vraščanje dlak je lomljenje dlačic. Dlačice lahko lomimo s postopki depilacije ali pa z nošnjo oprijetih oblačil.
Depilacija
Depilacija spada pod enega najbolj učinkovitih načinov odstranjevanja neželenih dlak, zlasti na intimnih predelih telesa. Pri pravilni tehniki depilacije se dlake odstranijo skupaj z mešičkom, kar postopoma oslabi in redči dlake, posledično pa njihovo število z vsako depilacijo upada. Vendar pa je pomembno poudariti, da lahko nepravilna izvedba depilacije, bodisi s strani posameznika ali kozmetičarke, prispeva k pojavu vraščenih dlak.
V primeru neustrezne tehnike depilacije lahko pride do različnih težav, kot so trganje oziroma lomljenje dlak, nepopolno odstranjevanje dlak ali dvigovanje kože, kar lahko spremeni smer rasti dlačic. Kozmetičarke, ki izvajajo depilacijo, igrajo ključno vlogo pri preprečevanju teh težav, saj morajo slediti pravilnim postopkom. Skrbijo za ustrezno pripravo kože ter uporabo pravih tehnik odstranjevanja dlak. S tem se zagotovi učinkovita in varna depilacija, ki zmanjšuje tveganje za vraščanje dlak.
Britje
Britje in vraščanje dlak sta tesno povezani težavi. Pri britju dlako režemo pod kotom in proti smeri rasti. Z britvico odrežemo le del dlake, ki je nad površino kože. Tako “odrezani” del dlake ostane oster in običajno zraste nazaj že v enem dnevu. Rezanje dlake proti smeri rasti poveča tveganje za vraščanje, saj to olajša spremembo smeri rasti dlačic.
Vraščene dlake pogosto sprožijo vnetja in draženje kože, še posebej, če je koža nečista med postopkom britja. Temu običajno rečemo pojav “jagodne kože”. Za preprečevanje težav pri britju je pomembno izvajati ustrezno pripravo kože, uporabljati kakovostne britvice ter slediti pravilnim tehnikam britja. S tem zmanjšuješ tveganje za nastanek vraščenih dlak in z njimi povezane težave, kar vodi do bolj gladke in manj občutljive kože po britju.
Oprijeta oblačila
Oprijeta oblačila predstavljajo tretji najpogostejši vzrok za pojav vraščenih in lomljenih dlačic. Po postopkih, kot so britje, depilacija ali drugi načini odstranjevanja dlak, je priporočljivo, da vsaj nekaj dni ne nosiš tesnih oblačil. Zakaj? Nošenje oprijetih oblačil lahko povzroči, da se daljše dlake ujamejo v tkanino, kjer jih le-te potrgajo, pri čemer ostanejo kratki ostanki dlak ujeti v koži.
Težavo lahko prepoznaš z opazovanjem področja na telesu, kjer opažaš pojav vraščenih dlačic ali vnetih dlačnih foliklov. Na teh mestih lahko opaziš tako nedotaknjene dele dlak in hkrati tudi zlomljene dele. Pri moških se to običajno pojavlja na stegnih ali na delih rok, zlasti pri zapestjih. V izogib tej težavi je priporočljivo izbrati ohlapnejša oblačila vsaj nekaj dni po odstranjevanju dlak, kar zmanjšuje možnost vraščanja in lomljenja dlačic.
11 praktičnih nasvetov kako se znebiti vraščanja dlak
Večina vnetih vraščenih dlak se običajno umiri v roku enega tedna, in ta proces lahko še dodatno pospešiš, če dlako odstraniš sama. Tukaj pa seveda igra ključno vlogo tudi učinkovita rutina nege kože. V nadaljevanju ti predstavljamo nekaj praktičnih nasvetov, s katerimi lahko zmanjšaš možnost vraščanja dlak ali pa pospešiš njihovo celjenje.
1. Očisti območje pred odstranjevanjem dlak.
Preden se lotiš izbranega postopka odstranjevanja dlak, poskrbi za temeljito čiščenje kože. To bo omogočilo, da se vosek lažje oprijema dlak in jih izpuli skupaj s korenino, hkrati pa bo preprečilo prisotnost nepotrebnih nečistoč na koži, kar bi lahko vodilo do vnetij. Uporabi blago milo in toplo vodo za čiščenje kože. Pred odstranjevanjem dlak se izogibaj uporabi oljnih izdelkov, vlažilnih krem ali losjonov (izjema je pena za britje), saj lahko otežijo proces odstranjevanja dlak.
2. Redno izvajaj piling telesa 2-3 krat tedensko.
Piling telesa je ključen korak v negi kože, saj pomaga odstraniti odmrlo in suho kožo s površine. To posledično olajša odstranjevanje dlak, vključno z morebitnimi vraščenimi. Poleg tega piling očisti pore na telesu, kjer se kopičijo nečistoče in lahko prispevajo k nastanku aken.
Priporočljivo je, da stranke redno izvajajo piling, ki naj bo nemasten, vsaj 2-3 krat tedensko. Minimalno pa ga izvajaš vsaj 2 dni pred terminom depilacije, da se izogneš morebitnem draženju kože in vnetjem, kar pripomore k izboljšanemu rezultatu storitve.
Enostavno domačo mešanico za piling lahko pripraviš z 1 skodelico sladkorja in 0,5 skodelice kokosovega olja. Vendar je pomembno, da olje nato temeljito odstraniš s kože s pomočjo gela za tuširanje. Če domača mešanica ni po tvojem okusu, lahko izbereš tudi kupljen piling iz specializiranih drogerijskih trgovin.
Izogibaj se mastnim pilingom – zakaj?
Mehanski pilingi običajno vsebujejo delce, kot so sladkor, sol, kava, zmlete koščice sadja ali sintetične kroglice. Ti delci na koži ustvarjajo mikro brazde, s katerimi se nežno odstranjujejo odmrle celice s površine kože in hkrati čistijo pore. Ker so na koži ustvarjene mikro brazde, čez pa nanašamo oljnate izdelke, le-ti izdelki lahko hitro zaprejo naše čiste pore. Ker olja, ki jih nanašamo na kožo, ostanejo v teh mikrobrazdah, lahko sčasoma oksidirajo (kar prepoznamo po vonju žarkastega olja). To lahko pospeši nastanek aken po telesu. Oljne izdelke je priporočljivo uporabljati samo, če so nekomedogena, kar pomeni, da ne povzročajo aken.
Pilinge na telesu pogosto izvajamo z mehanskimi pilingi, včasih pa tudi s kislinskimi pilingi (ponavadi so to kremni ali tekoči kozmetični izdelki), rokavicami za piling, suhim krtačenjem ali lufami in morskimi spužvami.
3. Po vsakem tuširanju in odstranjevanju dlak nanesi vlažilno kremo.
Večja verjetnost vraščanja dlak je če je tvoja koža izjemno suha. Na suhi povrhnjici kože dlake težje prodrejo skozi površino in lahko spremenijo smer rasti. Poleg tega se pri depilaciji poveča tveganje za lomljenje dlak, saj se vosek oprijema le odmrlih in suhih kožnih celic, medtem ko dlačice ostajajo v koži ali pa se zlomijo. To pomeni, da je za kakovostno depilacijo potrebno večkrat preiti čez isto območje, kar nepotrebno draži kožo.
V primeru izrazito suhe kože priporočamo uporabo masel, olj za telo ali gela aloe vere namesto običajne vlažilne kreme. To bo pomagalo ohraniti ustrezno vlažnost kože, kar zmanjšuje tveganje za vraščanje dlak in hkrati izboljšuje učinkovitost postopka depilacije.
4. Že poznaš suho krtačenje?
Za zmanjšanje težav z vraščenimi dlakami je koristno vključiti suho krtačenje v nego kože. Suho krtačenje izvajaš s krtačo za telo, ki ima naravne in nežne ščetine. Postopek suhega krtačenja se običajno izvaja pred tuširanjem na suhi koži. Pričneš pri nogah in nadaljuješ po telesu navzgor, pri tem izvajaš široke krožne gibe v smeri urinega kazalca ter proti srcu. Na bolj občutljivih predelih zmanjšaš pritisk, medtem ko ga lahko na bolj grobih predelih povečaš.
Suho krtačenje spodbuja prekrvavitev, pomaga pri odvajanju limfne tekočine, zmanjšuje videz celulita ter deluje antistresno, saj ustvarja občutek prijetne masaže. Ta preprost postopek ne le prispeva k zmanjšanju vraščenih dlak, temveč tudi izboljšuje splošno zdravje kože in ustvarja prijetno negovalno rutino.
5. Dlake odstranjuj samo v primeru, da so dovolj dolge.
Optimalna dolžina dlačic za učinkovito odstranjevanje z voski je med 0,5 in 1,5 cm. Dlake krajše od 0,5 cm lahko pomenijo, da vosek ne bo odstranil vseh dlačic učinkovito. Pri daljših dlakah povečujejo tveganje za njihovo lomljenje. Zato je priporočljivo, da depilacijo prepustiš strokovnjakom, ki bodo zagotovili učinkovito odstranjevanje dlačic, obenem pa se izogneš morebitnim neprijetnostim, ki jih lahko povzročijo drogerijski voski.
Da ohraniš dosledne rezultate, je priporočljivo, da termine depilacije vzdržuješ na 4-6 tednov. Med temi termini se izogibaj britju, saj to lahko moti naravni rastni cikel dlačic in povečuje možnost za pojav vraščenih dlačic, zlasti na intimnih predelih. S sledenjem temu nasvetu boš dosegla boljše rezultate in zmanjšala tveganje za nastanek težav z vraščenimi dlakami.
Kako vosek za depilacijo vpliva na vraščanje dlak?
Prvi in najpomembnejši dejavnik je izbira kakovostnega voska za depilacijo. Voskanje s formulo, ki se ne strdi pravilno, ne porazdeli enakomerno ali pa vsebuje ostre sestavine, lahko povzroči poškodbe kože in lomljenje dlačic. To se pogosto dogaja pri drogerijskih voskih za domačo uporabo, ki niso prilagojeni specifičnemu tipu kože. Še posebej občutljivemu. Pri uporabi pravilnega voska je ključno osvojiti pravilno tehniko depilacije, še posebej, če se odločaš za samostojno depilacijo doma.
To pomeni, da moraš vosek enakomerno nanesti s pravilnim pritiskom, da se lahko popolnoma oprime dlačic. Prav tako je ključna pravilna tehnika odstranjevanja voska, saj lahko nepravilnosti v tej fazi privedejo do neprijetnih posledic, kot so modrice, podplutbe, dviganje kože itd. Zato je priporočljivo, da se za depilacijo posvetuješ s strokovnjaki, ki imajo izkušnje z uporabo kakovostnih voskov, prilagojenih tvojemu tipu kože.
6. Po odstranjevanju dlak nanesi hladen obkladek.
Depilacija in britje pod toplim tušem odpre tvoje pore in razširi lasne mešičke. Zato je priporočljivo, da po odstranjevanju dlak skrbiš za zapiranje por. S tem preprečiš, da bi bile pore dovzetne za mikroorganizme, ki bi lahko povzročili vnetja na tvoji koži. Ta postopek lahko izvedeš z uporabo izdelkov, ki imajo adstrigentne lastnosti, ali pa preprosto s hlajenjem kože z obkladkom. Le nekaj minut hlajenja že lahko prinese želeni učinek.
7. Pogosto menjaj britvico.
Če se odločiš za britje, poskrbi, da imaš vedno na voljo čisto britvico. Optimalna izbira je britvica z enim rezilom, pri čemer so moške britvice še bolj priporočljive, saj so nežnejše do kože v primerjavi z ženskimi britvicami. Med britjem sledi smeri rasti dlačic, po vsakem potegu pa britvico speri. V primeru, da uporabljaš britvice za enkratno uporabo ali britvico, kjer lahko menjaš rezila, le-ta takoj po uporabi zavrzi.
Britvica, ki ni več primerna za nadaljnjo uporabo, lahko postane zbirališče bakterij. Uporaba takšne britvice lahko povzroči nelagodje, rezilo postane topo ter tako poveča tveganje za nastanek ureznine. Zato je ključno stare britvice menjati za čisto in ustrezno ostro britvico za optimalno izkušnjo britja.
8. Živijo lasersko odstranjevanje dlak in adijo vraščanje dlak.
Lasersko odstranjevanje dlak je učinkovit način za trajno odpravljanje vraščenih dlak, saj postopek uniči dlako vse do korenine. Fotoepilacija, lasersko odstranjevanje dlak in elektroepilacija predstavljajo postopke za poltrajno ali trajno odstranjevanje dlak. Fotoepilacija in lasersko odstranjevanje dlak sta posebej učinkovita pri temnih dlakah, medtem ko na svetlih dlakah ne delujeta optimalno.
S pomočjo intenzivnega svetlobnega žarka se koža obsije, pri čemer melanin v dlaki absorbira svetlobo, ki se nato pretvori v toploto in uniči zarodne celice lasu. Omenjena postopka lahko zmanjšata ponovno rast dlak za do 80%, in učinek običajno traja od 2 do 5 let, odvisno od uporabljenega laserskega sistema.
Edini postopek, ki zagotavlja trajno odstranjevanje dlak do 100%, je elektroepilacija. Pri tem postopku se vsaka dlaka obravnava posamično, vključno s svetlimi dlakami. S pomočjo močnega električnega toka, vstavljenega v korenino dlake s sondico, se ustvari toplota, ki uniči vse zarodne celice dlake.
Priporočena storitev:
9. Dlake s pinceto odstranjuj le v smeri rasti.
To je še posebej pomembno pri odstranjevanju dlak na obrazu, ne le po telesu. Si že kdaj poskusila izpuliti dlako na obrvi, vendar se ta nikakor ni hotela izvleči? Za začetek je ključno investirati v kvalitetno pinceto, ki ne trga dlak, temveč jih odstrani v celoti.
Pri odstranjevanju dlak s pinceto moraš biti pozorna, da dlako vlečeš v smeri njene naravne rasti in ne proti njej. Poleg tega je priporočljivo predhodno napeti kožo, saj ti to olajša prijemanje dlake in omogoči popolno odstranitev. V primeru, da dlako izvlečeš iz lasnega mešička proti smeri rasti, obstaja večje tveganje, da jo boš strgala ali poškodovala.
Najboljša pinceta za odstranjevanje dlak je špičasta pinceta, saj lahko z njo prideš do najbolj nedostopnih mest.
10. Nosi ohlapna bombažna oblačila.
Tesne tkanine, zlasti sintetične, lahko povečajo draženje že tako občutljive kože. Priporočljivo je, da se izogibaš tesnim oblačilom neposredno po postopkih odstranjevanja dlak. Tako boš omogočila prosto rast dlak in znatno zmanjšala tveganje za vraščanje dlak. Dlake bodo tako imele boljše pogoje za neovirano rast, brez možnosti zloma.
11. Izogibaj se odišavljenim izdelkom in “vročim” situacijam.
Najmanj 24 ur po postopku odstranjevanja dlak se izogibaj uporabi odišavljenih izdelkov, parfumov ter sestavin, ki bi lahko dražile občutljivo kožo. Prav tako se izogibaj vročim kopelim in tušem, saj niso optimalni glede na temperaturne potrebe tvoje kože v danem trenutku. Ker pa lahko tudi znoj draži svežo in nedavno obdelano gladko kožo, se izogibaj pretirani športni aktivnosti ali vročim spolnim aktivnostim, vsaj v prvih nekaj urah po postopku.
Zdaj si na vrsti ti
Boleče izbokline, razdraženost kože in rdečina zaradi vraščenih dlak so izzivi, s katerimi se lahko srečamo pri različnih metodah odstranjevanja dlak. Vraščene dlake se lahko pojavijo še posebej pri tistih, ki so pravkar začeli s postopkom voskanja. Če pri domači depilaciji z voskom na trakovih ne opaziš dlačnih korenin na koncu dlačic, je verjetno, da dlake nisi popolnoma odstranila.
Vraščanje dlak se lahko pojavi tudi po britju, uporabi depilacijskih krem ali zaradi pogostega nošenja oprijetih oblačil. Srečo imaš, saj obstaja več načinov za preprečevanje in zdravljenje vraščanja dlak kar iz domačega udobja. Če ugotoviš, da se z vraščenimi dlakami ne zmoreš več spoprijeti, je morda čas da razmisliš o trajnem odstranjevanju dlak z laserjem.
Pogosta vprašanja
Zakaj priporočamo izdelke, ki se sperejo in niso za večkratno uporabo?
Priporočljivi so mehanski pilingi za telo, ki jih nanesemo z rokami in jih nato speremo. Lufe, rokavice za piling, krtače za suho krtačenje in morske spužve zadržujejo odmrle celice, olja in druge nečistoče, kar ustvarja okolje za bakterijsko rast. Kljub uporabi šamponov in gelov za telo, bakterije na teh pripomočkih ostanejo in se kljub umivanju ne sperejo, kar lahko vodi do razvoja aken in drugih vnetnih procesov na koži.
Kako odstraniti vraščeno dlako?
Nežen piling kože pomaga odstraniti odmrlo plast celic in tako sprostiti vraščene dlake. Uporabi toplo vodo in delaj krožne gibe za čiščenje področij, kjer se ti vraščajo dlake. Bodisi s pilingom ali pa katerim drugim pripomočkom. Če je dlaka zvita nazaj v kožo in je vidna prostemu očesu, jo lahko nežno izvlečeš s sterilno iglo, lanceto ali pinceto, pri čemer pazi na higieno. Področje vedno razkuži.
Kakšna mora biti pinceta za odstranjevanje vraščene dlake?
Pinceta mora imeti zožene natančne in ostre konice, najbolje ročno nabrušene. Priporočljivo je, da je pinceta ravna, brez zakrivljenih rezil, in iz nerjavečega jekla, da se lahko ustrezno razkuži pred in po uporabi.
Je voskanje škodljivo za dlake po telesu?
Voskanje je varno, če se izvaja pravilno in na nepoškodovani koži ter pri primerni temperaturi. Pomembno je izogibanje voskanju na že poškodovani koži, kot so odprte rane ali mozolji, in zagotovitev, da izvajalec depilacije pozna tvoj tip kože. Pri ljudeh z močno pigmentirano kožo, kot so temna ali azijska koža, lahko voskanje povzroči škodo in razbarvanje, zato je potrebna previdnost.