Odkrijte moč aktivnih sestavin
Uporaba aktivnih sestavin je v zadnjih letih postala velik trend v negi obraza in kozmetiki. Za razliko od mnogih trendov, pa je ta z razlogom obstal tako dolgo. Aktivne sestavine so namreč inovatitven in izjemno efektiven način v boji z marsikatero tegobo v sami negi obraza.
Klasični rutini čiščenja, toniranja in vlaženja lahko torej dodajamo aktivne sestavine s katerimi se fokusiramo na hitrejše in učinkovitejše reševanje težav. Danes si bomo pogledali katere aktivne sestavine poznamo, čemu so namenjene, kako jih uporabljamo in na kaj moramo paziti pri uporabi.
Kaj so aktivne sestavine?
Aktivne sestavine so sestavine s posebno formulacijo, ki se uporabljajo v kozmetičnih preparatih, namenjenim targetirani uporabi pri specifičnih težavah s kožo. Njihova sestava jim omogoča, da prodrejo v globlje plasti kože, kjer temeljito opravljajo svojo funkcijo ter ne ostajajo le na površini kože.
Največkrat jih najdemo v obliki serumov ali kemičnih pilingov, prisotne pa so lahko tudi v kremah za obraz, losjonih za telo in preparatih za čiščenje obraza.
V kakšne namene se aktivne sestavine uporabljajo?
Vsaka aktivna sestavina ima svoj specifičen namen, za najboljše rezultate pa jih lahko v sklopu naše rutine primerno kombiniramo. Tako se lahko hkrati fokusiramo na več različnih težav, kot so preprečevanje nastanka aken in globinsko čiščenje por, saniranje hiperpigmentacij, upočasnjevaje znakov staranja, obnavljanje poškodovane kožne bariere in podobno.
Na kaj moramo paziti pri uporabi?
Kombinacija različnih aktivnih sestavin
Pri uporabi različnih aktivnih sestavin moramo paziti na to, da ne kombiniramo tistih, ki bi skupaj lahko povzročili neželeno reakcijo (npr. AHA/BHA kisline ter retinol), zaželena pa je kombinacija aktivov eksfoliatov in vlažilnih aktivov (npr. AHA/BHA kisline in ceramidi). Priporočamo, da pred uporabo vedno preverite, katera kombinacija aktivnih sestavin lahko povzroči negativno reakcijo.
Redna uporaba
Za doseganje rezultatov moramo biti konsistentni in aktivne sestavine redno uporabljati v skladu z navodili. Pri negi kože velja splošno pravilo, da moramo vsak nov kozmetični proizvod uporabljati vsaj 1 mesec, da bi videli kakršnekoli realne rezultate. Tudi aktivne sestavine niso izjema.
Nekatere aktivne sestavine kot sta npr. retinol in vitamin C svoje polno delovanje pokažeta šele po približno 6 mesecih, zato jih nikar ne odstranjujte iz rutine le zato ker ni vidnih rezultatov po nekaj tednih.
Koncentracija
Aktivne sestavine so običajno na voljo v različnih koncentracijah. V primeru vlažilnih aktivov, koncentracija ni tako pomembna, medtem ko pri ostalih aktivih lahko ob previsoki koncentraciji pride do opeklin, lupljenja kože, poškodovane povrhnjice ali občutljivost kože. Ob izbiri aktivnih sestavin kot so retinol, kisline in vitamin C, vedno začnemo z najnižjo koncentracijo in jo postopoma uvajamo v svojo rutino, na koži pa spremljamo njeno reakcijo ter ob morebitnih težavah zmanjšamo uporabo.
Najbolj priljubljene aktivne sestavine in kako jih uporabljati
Retinol (derivati vitamina A)
Retinoli so derivati vitamina A, ki pospešujejo proces obnove celic na koži in spodbujajo naravno produkcijo kolagena. Njihov primarni namen je izjemno efektivno upočasnjevanje znakov staranja ter preprečevanje nastanka aken.
V prosti prodaji jih najdemo v blažjih oblikah, pod nazivi retinol, retinal ali retinoidi. Najmočnejšo obliko, imenovano tretinoin, pa nam lahko predpiše le zdravnik. Ta se primarno uporablja za zdravljenje srednjih do težjih oblik obolenja aken.
Uporabljajo se v večerni rutini, ko naša koža ni izpostavljena sončnim žarkom. Nanesemo ga na očiščeno kožo po uporabi tonika, ter pazimo da je koža ob nanosu popolnoma suha. Sledimo pa mu z uporabo vlažilne kreme ali seruma, ki koži povrne hidracijo. Ob uporabi retinola je vlaženje ključnega pomena, saj retinol lahko kožo izsuši in povzroči “lupljenje” kože. Obvezna je tudi redna uporaba zaščitnega faktorja, saj je ob uporabi retinola naša koža še bolj dovzetna za posledice UV žarkov.
Paziti moramo, da pri prvi uporabi retinola posežemo po manjši koncentraciji (0,20% – 0,50%), ki jo uporabljamo do dvakrat tedensko, ter pustimo čas da se naša koža nanj navadi. Kasneje pa ga lahko uporabljamo tudi večkrat tedensko ter v večjih koncentracijah. Priporočamo, da z uporabo retinola ne pričnete v poletnih mesecih, ko je koža navadno bolj izpostavljena sončnim žarkom.
Retinol lahko v isti rutini uporabljamo skupaj z vlažilnimi aktivi kot so peptidi, hialuronska kislina in ceramidi. Odličen sopotnik proti hiperpigmentacijam pa je tudi v kombinaciji z vitaminom C, če le tega uporabljamo v jutranji rutini, nikakor pa v istem trenutku. Ne priporoča se uporaba skupaj z AHA ali BHA kislinami, saj bi lahko kožo v kombinaciji preveč izsušili, ter poškodovali kožno bariero.
Vitamin C
Vitamin C, poznan tudi kot aksorbinska kislina, je antioksidant, ki kožo ščiti pred iritacijami in zunanjimi vplivi. Uporablja se za izenačevanje tena, umirjanje rdečice in poboljšanje brazgotin, ki so nastale zaradi aken, najbolj pa je razširjen v boju proti hiperpigmentacijam.
Čeprav ga lahko uporabljamo tako v večerni kot tudi jutranji rutini, se večina odloča za slednjo. Odličen je namreč v kombinaciji z zaščitnim faktorjem, saj povečuje njegovo delovanje in zagotavlja dodatno zaščito pred sončnimi žarki, zato priporočamo uporabo seruma z vitaminom C pred nanosom zaščitnega faktorja.
Vitamin C lahko brez skrbi uporabljamo celo leto v vseh vremenskih razmerah, saj, razen v primeru alergij, ne povzroča dodatnih iritacij. Izogibamo se uporabi skupaj z retinolom in AHA ter BHA kislinami, saj lahko kombinacija povzroči iritacijo in izsušenost, lahko pa jih kombiniramo v različnih rutinah (npr. AHA/BHA kisline v večernji, ter vitamin C v jutranji rutini).
Priporočena storitev:
Kislinska nega obraza Ophyto pH
AHA, BHA in PHA kisline
AHA, BHA in PHA kisline so sestavine, ki s kože odstranjuje odmrle celice in pomagajo pri njihovi obnovi, pore globinsko čistijo ter izenačujejo ten. Pogosto jih najdemo v serumih, tonikih in kemičnih pilingih, namenjenim problematični koži za saniranje in preprečevanje pojava aken in ogrcev, nekatere pa delujejo kot zaviralec znakov staranja.
Kisline lahko uporabljamo tako jutranji kot tudi v večerni rutini, odvisno od tega v katerem izdelku jih uporabljamo in s čim jih kombiniramo v rutini. Priporočljivo je, da ne izbiramo več različnih izdelkov s kislinami ali izdelkov z vitaminom C v isti rutini.
Prav tako pa on uporabi načeloma ne posegamo po izdelkih z retinolom, razen če je naša koža tako kislin kot tudi retinola že vajena. V tem primeru jih lahko uporabljamo izmenično, npr. vsak tretji večer.
Ob uporabi kisline, prav tako kot retinol, kožo naredijo še bolj dovzetno za fotopoškodbe, zato je čez dan nujna uporaba primernega zaščitnega faktorja.
AHA (Alfa hidroksi) kisline
AHA kisline so primerne predvsem za upočasnjevanje znakov staranja, izboljšanje pigmentacij in uravnavanje tena kože. Poznamo dve AHA kislini, glikolno kislino in laktično (mlečno) kislino. Pri uporabi glikolne kisline moramo biti pazljivi, saj večje koncentracije lahko kožo izsušujejo, medtem ko laktična kislina lahko kožo celo vlaži, saj spodbuja naravno produkcijo keratina, ter je primerna za uporabo tudi na suhi in občutljivi koži.
BHA (Beta hidroksi) kisline
BHA kisline so edine kisline, ki lahko prodrejo skozi sebum, saj so topne v olju, zato so idealne za tiste z mastno in mešano kožo. BHA kisline imajo antibakterijski in protivnetni učinek, zato se najpogosteje uporabljajo pri saniranju aken ter izboljševanju rdečice. Najpopularnejša BHA kislina je salicilna kislina, ki jo najdemo v večini serumov in drugih izdelkov namenjenim boju proti nepravilnostim.
PHA (Poli hidroksi) kisline
PHA kisline so manj poznane kisline, ki imajo podobno delovanje kot AHA kisline, a vendar zaradi svoje večje molekule ne prodirajo globlje v sloje kože, pač pa obnavljajo le povrhnjico. Primerne so za tiste z občutljivo kožo, katerim so AHA in BHA kisline prmočne, saj svojo nalogo dobro opravljajo, hkrat pa ne povzročajo dodatnega izsuševanja in iritacij.
Niacinamid
Niacinamid, poznan tudi kot vitamin B3, se primarno uporablja za zmanjševanje povečanih por ter uravnavanje naravne produkcije sebuma na mastnih predelih, odličen pa je tudi za izenačevanje tena ter preprečevanje izgube vlage.
Zaradi svojega vsestranskega delovanja, ki kože ne izsušuje, je primeren za vse tipe kože, uporablja pa se lahko tudi do dvakrat dnevno, v večerni ter jutranji rutini.
Niacinamid lahko uporabljamo v kombinaciji z drugimi aktivnimi sestavinami, saj v večini primerov ne prihaja do reakcij, pazljivi moramo biti le ob uporabi glikolne kisline (BHA), ob kateri lahko pride do t.i. “Niacin flush-a”, ki bi ga najbolje opisali kot rdečico celotnega obraza. Ta rdečica ni škodljiva in običajno ne povzroča neprijetnosti, zato ni potrebe za strah, pojavi pa se lahko tudi ob previsoki koncentraciji suplementov z niacinom.
Ceramidi
Cermidi so lipidi oz. molekule, ki pripomorejo k obnavljanju kožne bariere ter kožo globinsko vlažijo. Naravno se že pojavljajo v telesu, lahko pa jih dodajamo tudi v obliki prehranskih dodatkov ali s kozmetičnimi izdelki. So ena izmed najboljših sestavin za suho ter občutljvo kožo in za vse tiste z dehidrirano povrhnjico.
Uporabljajo se lahko večkrat dnevno, tako v jutranji kot tudi v večerni rutini, saj opravljajo funkcijo vlaženja, kombiniramo pa jih lahko z vsemi drugimi aktivi. V kombinaciji z retinoli ali kislinami bodo poskrbeli, da ne bi prišlo do izsušitve kože. Ob uporabi v obliki seruma, ga nanašamo po uporabi drugih aktivov.
Ceramidi so ena izmed najboljših sestavin za vlaženje in se priporočajo prav vsem, najdemo pa jih v kremah, serumih, losjonih za telo, ter čistilih za obraz in telo.
Hialuronska kislina
Hialuronska kislina je še ena od molekul, ki jih naše telo naravno proizvaja. Skrbi za elastičnost kože, obnovo kožne bariere in globinsko vlaženje. Deluje tako da nase veže do desetitisočkrat toliko vode kot je njena sama masa, iz tega razloga se priporoča uporaba na vlažni koži (npr. takoj po uporabi tonika).
Tako kot ceramidi, se tudi hialuronska kislina lahko uporablja večkrat dnevno brez interakcij z drugimi aktivnimi sestavinami, primerna pa je za vse tipe kože, še posebej za suho kožo.
Pogosto zastavljena vprašanja
Po obrazu se mi pojavljajo drobni mozoljčki – moram prenehati z uporabo aktivov?
Ob uporabi določenih aktivnih sestavin, se v prvem mesecu uporabi lahko pojavi t.i. “purging” – proces čiščenja kože, ob katerem se vse kar se je nahajalo pod povrhnjico kože začne nabirati na površini kože, s tem pa se pojavljajo tudi drobni mozoljčki.
“Purging” faza je popolnoma normalna in je pokazatelj, da aktivna sestavina učinkuje.
Če pa se vam po preteku dveh mesecev drobni mozoljčki še vedno pojavljajo, pa je to lahko pokazatelj, da je to le negativna reakcija na aktivno sestavino ali drug produkt v vaši rutini. Takrat je ta izdelek smiselno odstraniti iz rutine.
Lahko aktivne sestavine uporabljam med nosečnostjo in dojenjem?
Večina aktivnih sestavin je varna za uporabo med nosečnostjo, izogibati se moramo le retinola. Vitamin A namreč igra ključno vlogo v razvoju otroka med nosečnostjo, povečane doze pa bi lahko povzročile težave v razvoju.
Ali lahko kombiniram več različnih izdelkov z istimi aktivnimi sestavinami?
Ko gre za vlažilne aktive, lahko posegamo po več izdelkih z isto sestavino (npr. čistilni gel in serum s ceramidi), ne priporoča pa se uporaba kislin v več različnih izdelkih (npr. čistilni gel in tonik s kislinami), saj lahko pride do poškodovane kožne bariere.
Aktivne sestavine so torej vrhunski dodatek vsaki negi kože, z njimi pa se lahko fokusiramo tako na upočasnjevanje znakov staranja in saniranje aken kot tudi na obnovo kožne bariere in samo vlaženje. Pri izbiri moramo biti pozorni na pravilno uporabo in kombinacijo različnih aktivov, obvezno pa moramo vključiti vlaženje in jutranjo nego zaključiti z zadostno uporabo zaščitnega faktorja.
V našem salonu aktivne sestavine, glede na potrebe vaše kože, uporabljamo tudi v določenih negah obraza, med njimi sta klasična nega obraza in kislinska nega obraza. Ob svetovanju o negi kože pa vam bomo z veseljem priporočili prave aktivne sestavine za vas in vam pomagali izbrati rutino za najboljše rezultate in zdravo, lepo ter sijočo kožo.