Alkohol in koža: Žuranje po kozmetično
Poletje se nam vztrajno hitro približuje z njim pa tudi poletne počitnice. Poletne počitnice so za mnoge čas brezskrbnosti, čas, ko se lahko za vsaj nekaj dni popolnoma sprostijo in uživajo v dobri družbi. Seveda pa tukaj ne sme manjkati tudi kakšen kozarec dobrega aperitiva. Zato bomo danes posvetili vso tvojo pozornost na to, kaj imata skupnega alkohol in človeška koža. Večina med nami že dobro pozna učinke dobrega “druženja” in kako kakšen kozarček preveč hitro vpliva na naše razpoloženje in splošno počutje. Velikokrat pa spregledamo in podcenjujemo prav njegov vpliv na kožo – zato zažurajmo sedaj tudi po kozmetično.
Ne pravijo brez razloga, da si to, kar ješ – podobno velja tudi za alkoholne pijače. Vse, kar zaužijemo, se sčasoma odraža tudi na naši koži. Čeprav se morda zdi, da so edini slabi učinki pitja alkohola naslednji dan le težka glava in slabo počutje, pa alkohol dejansko precej vpliva tudi na nastanek nekaterih resnejših težav.
6 minut – je čas, ki ga možgani potrebujejo, da začnejo reagirati na alkohol.
Krvne žile in alkoholna rdečica
Pitje alkoholnih pijač povzroči povečanje krvnega tlaka in srčnega utripa, kar posledično poveča pretok krvi skozi krvne žile in privede do rdečice kože. Alkoholna rdečica je zelo pogosta reakcija pri uživanju alkohola. Še posebej je pogosta pri ljudeh, ki imajo težave z razgradnjo alkohola v telesu. To imenujemo sindrom disfunkcije aldehid dehidrogenaze (ADH) ali akutna alkoholna občutljivost (AAR). Pri tej reakciji sta pomembna naslednja mehanizma:
Vazodilatacija
Alkohol deluje kot vazodilatator, kar pomeni, da sprošča mišice v stenah krvnih žil. Krvne žile se zaradi tega razširijo in poveča se pretok krvi skozi njih. Ta proces povzroči pretok večje količine krvi, ki teče po našem telesu in posledično tudi koži. To ustvarja občutek toplote in močno rdečico kože na obrazu ali pa kje drugod po telesu.
Sproščanje histamina
Alkohol lahko povzroči tudi sproščanje histamina, ki je biološko aktivna snov, ki jo izločajo imunske celice med alergijskimi reakcijami in vnetji. Ko telo zazna prisotnost alkohola, lahko sprosti histamin, kar dodatno razširi krvne žile in poveča rdečico kože. Ta učinek je še posebej izrazit pri ljudeh, ki so občutljivi na alkohol ali imajo težave z intoleranco histamina.
Poleg tega lahko histamin prispeva tudi k drugim simptomom, kot so srbenje, izpuščaji in otekanje kože, kar lahko vodi v stanje, znano kot alkoholna urtikarija.
Priporočena storitev:
Nega obraza in telesa
Pri razvoju alkoholne rdečice igrajo pomembno vlogo tudi drugi dejavniki, kot so genetika, prehrana in splošno zdravstveno stanje – v kombinaciji s temi mehanizmi se lahko alkoholna rdečica pri ljudeh, ki redno uživajo alkohol, razvije v kronično stanje. To stanje je znano kot rozacea, kronična kožna bolezen, ki se kaže s trajno rdečico na obrazu, še posebej pa se lahko poslabša ob uživanju alkohola. Enako velja tudi za nastanek teleangiektazij.
Dehidrirana in suha koža
Alkohol deluje kot diuretik, kar pomeni, da spodbuja ledvice k večjemu izločanju tekočine iz telesa. Ko pijemo alkohol, se koncentracija alkohola v krvi dvigne, kar sproži telesno reakcijo za uravnavanje tekočin. Ledvice začnejo delovati hitreje, da bi izločile več tekočine skozi uriniranje in odstranile alkohol iz telesa. Ta proces povečanega uriniranja vodi v hitrejšo izgubo tekočin in elektrolitov iz telesa, kar vodi v dehidracijo.
Alkohol lahko zavira tudi izločanje antidiuretičnega hormona (ADH), ki uravnava zadrževanje vode v telesu. Z manjšo proizvodnjo ADH se zmanjša sposobnost telesa za zadrževanje vode, kar lahko poveča izgubo tekočine skozi uriniranje. Poleg tega lahko alkohol draži prebavni sistem in povzroči vnetje sluznice, kar negativno vpliva na absorpcijo vode in hranilnih snovi. To lahko dodatno prispeva k dehidraciji.
Alkohol lahko povzroči povečano proizvodnjo prostih radikalov, ki lahko poškodujejo kožo in povzročijo prezgodnje staranje.
Dehidracijo zaradi alkohola lahko prepoznamo po simptomih, kot so suha usta, glavobol, omotica, utrujenost, zmedenost in poslabšanje “mačka”. Dolgoročno lahko pogosta dehidracija povzroči resnejše zdravstvene težave, kot so ledvični kamni, težave s srčno-žilnim sistemom in motnje elektrolitov.
Koža potrebuje dovolj vode, da ostane prožna in elastična. Zato dehidracija negativno vpliva na njen videz in zdravje. Pitje alkohola povzroči težave s spanjem, kar škoduje sposobnosti regeneracije kože in imunskemu sistemu. Dolgotrajna dehidracija lahko izsuši kožo, povzroči grobost, luščenje in zmanjša elastičnost, kar lahko privede do različnih poškodb kože. Prav tako pa pride do pomanjkanja vitaminov in hranil, ki so ključni za zdravo kožo, kot so vitamin A, C in cink. Ti vitamini so pomembni za regeneracijo kože, proizvodnjo kolagena in zaščito pred škodljivimi zunanjimi vplivi.
Zato je pri pitju alkoholnih pijač pomembno, da poskrbimo tudi za zadosten vnos vode v telo in ustrezno nego kože.
Akne in alkohol
Alkohol dehidrira telo, kar poveča proizvodnjo sebuma, naravnega olja, ki ga izločajo lojnice in ohranja našo kožo zdravo. Višja proizvodnja sebuma lahko zamaši pore, kar poveča tveganje za nastanek aken in vnetij. Alkoholne pijače, še posebej tiste z visoko vsebnostjo sladkorja ali ogljikovih hidratov, lahko povzročijo nihanje ravni sladkorja v krvi, kar še dodatno spodbudi proizvodnjo sebuma.
Akne ne nastanejo le zaradi večje količine maščobe na koži, ampak tudi zaradi hormonskega neravnovesja in oslabljenega imunskega sistema.
Vnetje in draženje kože
Etanol, osnovna sestavina alkoholnih pijač, draži kožo in povzroča vnetje. To lahko poslabša obstoječe akne ali pa poveča tveganje za nove. Dodatne sestavine v alkoholnih pijačah, kot so sulfati, barvila in konzervansi, lahko pri občutljivih posameznikih povzročijo alergijske reakcije ali draženje kože. Pri dehidrirani koži je ta možnost še večja, saj slaba vlažnost oslabi naravno zaščitno pregrado kože, zaradi česar postane bolj dovzetna za draženje, vnetje in poškodbe.
Kaj so sulfati?
Sulfati so kemične spojine, ki se uporabljajo kot konzervansi in/ali antioksidanti v alkoholnih pijačah. Najpogosteje jih najdemo v vinu, kjer ohranjajo stabilnost, preprečujejo oksidacijo in podaljšajo rok trajanja. Dodajajo pa se tudi nekaterim drugim alkoholnim pijačam, kot so nekatera piva, sadna vina, žgane pijače in koktajli na osnovi sadnih sokov. Informacije o vsebnosti sulfatov najdeš na etiketi alkoholnih pijač.
Čeprav je koncentracija sulfatov običajno nizka in ne povzroča draženja kože pri večini ljudi, lahko pri nekaterih ljudeh, še posebej tistih z občutljivo kožo, povzroči reakcije, kot so rdečica, srbenje ali suha koža, če so izpostavljeni visokim koncentracijam sulfatov v določenih alkoholnih pijačah.
Vpliv hormonov
Alkohol lahko vpliva na hormone, kot so kortizol, estrogen, testosteron, inzulin in IGF-1. Slabo hormonsko ravnovesje lahko povzroči povečano proizvodnjo sebuma, oslabi imunski sistem in prispeva k vnetjem na koži, še posebej pri ljudeh, ki so nagnjeni k stresu.
Pomembno je vedeti, da se reakcije na alkohol razlikujejo od posameznika do posameznika, zato je priporočljivo opazovati svojo kožno reakcijo in po potrebi prilagajati pitje alkohola.
Pospešeno staranje kože
Alkohol pospešuje staranje kože in zmanjšuje njeno regeneracijo na več načinov, ki vključujejo tako neposredne kot posredne učinke na strukturo in funkcijo kože. Pitje alkohola lahko vodi v dehidracijo, kar povzroča suho kožo, povečano občutljivost in izgubo elastičnosti, kar spodbuja nastanek gub, finih linij in drugih znakov prezgodnjega staranja.
Slab spanec, ki je pogost spremljevalec pitja alkohola, zmanjšuje sposobnost kože za regeneracijo med nočnim počitkom, kar vpliva na njeno zdravje in mladosten videz. Redno uživanje alkohola zmanjšuje proizvodnjo kolagena in spodbuja razgradnjo obstoječega, kar lahko privede do izgube tonusa kože in nastanka globjih gub.
Alkohol vpliva tudi na razširitev krvnih žil v koži, kar povzroča rdečico in poveča vidnost razširjenih kapilar, kar dodaja videz starejše oz. zrelejše kože.
Priporočena storitev:
Mikrodermoabrazija
Občutljivost in porušen pH kože
Alkohol lahko na več načinov vpliva na večjo občutljivost kože in neravnovesje pH, kar lahko sproži različne težave s kožo. Zdrava koža ima rahlo kisel pH, ki je ključen za njeno zaščito pred škodljivimi mikroorganizmi in drugimi snovmi. Uživanje velike količine alkohola lahko poruši to ravnovesje, saj spodbudi povečano izločanje sebuma in znoja, kar spreminja naraven pH kože. Posledično postane koža bolj občutljiva, saj se oslabi kožna pregrada in naredi kožo bolj dovzetno za dražljaje in morebitne okužbe.
Alkohol vpliva tudi na mikrobioto kože, kompleksno skupnost mikroorganizmov na površini kože, ki skrbijo za njeno zdravje. Uživanje alkohola lahko spremeni sestavo in raznolikost teh mikroorganizmov, kar prav tako vodi v neravnovesje in povečano občutljivost kože, ki se kaže z draženjem kože, srbenjem, izpuščaji in vnetji.
Zato je pomembno, da se zavedamo vpliva alkohola na kožo ter skrbimo za njeno zdravje z omejevanjem uživanja alkohola in pravilno nego, ki podpira naravno ravnovesje pH in spodbuja ohranjanje zdrave kožne pregrade.
Učinki alkohola na kratki in dolgi rok
Ne glede na to, ali rad/a uživaš ob kozarcu dobrega vina, piva ali gina, lahko alkohol precej vpliva na tvoje razpoloženje in dolgoročno tudi na kožo. Ti učinki so odvisni od tega, koliko in kako pogosto piješ.
Kratkoročni učinki
Te učinke lahko zaznaš že dan po naporni noči pitja, ne glede na to, ali redno uživaš alkohol ali pa je šlo zgolj za enkratno priložnost. Opaziš lahko dehidrirano kožo, rdečico in zabuhlost ter tudi slabši spanec. Če se takšne noči redno ponavljajo, se običajno pojavijo še podočnjaki, bleda in dehidrirana koža ter gubice.
Dolgoročni učinki
Redno pitje alkohola bo na dolgi rok pustilo posledice na koži, kot so globoke gubice, intenzivna rdečica, izguba pigmentacije, elastičnosti in trdnosti kože, povečano pa bo tudi tveganje za razvoj kožnega raka.
Alkohol lahko ovira sposobnost telesa za zdravljenje ran in poškodb, vključno s tistimi na koži.
Druge vidne posledice
Alkohol lahko povzroči težave tudi drugje po telesu, kot so krvave in dehidrirane oči, temni kolobarji pod očmi, suhi in krhki lasje, prhljaj, napihnjenost, povečanje telesne teže in neprijeten vonj.
V kolikor si občasno privoščiš kakšen kozarec ali dva to ne predstavlja nobenega problema. V kolikor pa se omenjena priložnost pojavi večkrat pa morda razmisli o tem, da poiščeš alternativo za uživanje alkohola, ki ti bo prinesla enako zadovoljstvo, hkrati pa bo ohranila tvoje zdravje. Lahko razmisliš o kombuči, fermentirani čajni pijači, ali pa brezalkoholnih pijačah. Možnosti je veliko, pomembno je le, da najdeš nekaj, kar ti ustreza in daje užitek, brez da pri tem uživaš alkohol.
Izboljšaj svoje navade
Tvoja koža, tako kot vsak drug del telesa, ima izjemno sposobnost samozdravljenja in obnavljanja. Vendar je, kako dobro se tvoja koža obnovi, odvisno od tega, kako močno je bila prizadeta. Če si leta brezglavo uživala v pitju alkohola in nato prenehala, je to sicer dobro, vendar ali lahko povrneš svojo kožo nazaj v stanje, ki je bilo prej?
Če večkrat mesečno uživaš alkohol, je pomembno, da sprejmeš nekaj ukrepov za omilitev negativnih učinkov na kožo.
Zmanjšaj ali opusti pitje alkohola
Omeji pogostost in količino zaužitega alkohola. Priporočila za zmerno uživanje alkohola se razlikujejo, vendar je splošno pravilo, da je uživanje alkohola zmerno in redko. Poskusi z brezalkoholnimi možnostmi, kot so koktajli z nizko vsebnostjo alkohola ali popolnoma brez alkohola, ter lahka vina in piva, da še vedno uživaš ob druženju, vendar z manj negativnimi učinki.
Pij veliko vode
Poskrbi, da med pitjem alkohola in po njem popiješ veliko vode, da preprečiš dehidracijo. Če se odločiš za dolgo noč, pij pametno tako, da med alkoholnimi pijačami zaužiješ tudi vodo. To bo ohranjalo hidracijo in zmanjšalo tveganje za prekomerno pitje. Pred spanjem si poleg postelje postavi še kozarec vode, da lahko ponoči spiješ še kakšen kozarec vode.
Izogibaj se sladkim pijačam
Pij alkoholne pijače z manj sladkorja in ogljikovih hidratov, saj lahko visoka vsebnost sladkorja poveča nihanje ravni sladkorja v krvi, kar lahko vpliva na proizvodnjo sebuma in poslabša akne.
Ustvari si dobro rutino za nego kože
Kljub utrujenosti po zabavi vedno odstrani ličila in očisti obraz, da preprečiš zamašitev por. Nanesi tudi vlažilno kremo, da preprečiš izsušitev kože. Če imaš občutljivo kožo ali kakšne druge težave, uporabi izdelke za dodatno nego kože, kot so toniki, serumi, pilingi, SPF ali maske, ki pomagajo uravnavati zdravo kožno bariero.
Zdrav način življenja
Poleg uživanja alkohola poskrbi tudi za zdrav način življenja z uravnoteženo prehrano, redno vadbo, dovolj spanja in izogibanjem stresu, kar lahko pozitivno vpliva na zdravje kože.
Od “najslabše” do “najboljše” pijače
Vpliv alkohola na tvojo kožo je odvisen tudi od tega, katero pijačo izbereš. Poglejmo, katere vrste alkohola najbolj negativno vplivajo na kožo in katere imajo le minimalen vpliv nanjo. Morda ti bo to pomagalo, da se naslednjič odločiš bolj premišljeno, ko boš naročala svojo pijačo na zabavi.
Mešane pijače
Mešane pijače, kot so Red Bull vodka, Jack cola, Jäger cola, Mojito, Aperol, so med mladimi zelo priljubljene, vendar so najslabša možna izbira med alkoholnimi pijačami. Običajno so polne sladkorja in imajo visok glikemični indeks, kar lahko poslabša težave s kožo.
Vodka je najbolj priljubljena alkoholna pijača na svetu, saj se je letno popije približno 5 milijard litrov.
Rdeče vino
Rdeče vino razširi krvne žile in lahko povzroča alergijske reakcije zaradi možnosti sproščanja histamina, kar lahko vodi v vnetja, rdečico in akne. Ljudem z rozaceo ali ekcemom se zato priporoča, da se izogibajo uživanju rdečega vina, saj vsebuje veliko sulfatov, ki lahko dražijo kožo.
Belo vino
Belo vino vsebuje veliko sladkorja, kar povzroča povišane vrednosti hormonov, ki vodijo v pospešeno staranje celic in slabši izgled kože. Ne vsebuje antioksidantov, lahko pa vsebuje sulfite, ki na koži povzročijo rdečico ali pa dražijo kožo.
Špricerji
Gre za priljubljeno pijačo, ki dobro odžeja, vendar vseeno lahko vsebuje veliko sladkorja. Redčenje vina z vodo ali gazirano vodo zmanjša vnos sladkorja, kar je recimo boljša alternativa čistemu vinu.
Temna alkoholna pijača
Čista alkoholna pijača je vedno boljša izbira od mešanih, ki pogosto vsebujejo tudi gazirane pijače s sladkorjem. Vendar pa temne alkoholne pijače, kot so rum, viski, konjak in temna tekila, niso najboljše zate kot pa njihove svetlejše različice. Zakaj?
Temne alkoholne pijače lahko vsebujejo naravne ali dodane kemikalije, ki prispevajo k zgodnjim znakom staranja in poslabšajo mačka. Zato je priporočljivo, da se držiš “svetlejših” alkoholnih pijač.
Priporočena storitev:
Najstniška nega obraza
Pivo
Ta te lahko preseneti. Čeprav je pivo bogato z ogljikovimi hidrati, vsebuje tudi visoko raven antioksidantov in drugih spojin, ki se borijo proti staranju. Kvas in hmelj v pivu lahko pomirita kožo ter zmanjšata zatečenost. To pa ne pomeni, da ga lahko spiješ v neomejenih količinah. Pomembno je, da še vedno nadzoruješ količino zaužitega piva.
Gin in vodka
Bistre žgane pijače, kot sta gin in vodka, ne vsebujejo običajnih nadležnih “krivcev” kot sta sladkor in sol, zato jih bo tvoje telo verjetno hitro presnovilo, brez večjih negativnih posledic na tvojo kožo.
Gin tonik se bo pod UV-svetlobo zasijal, ker tonik vsebuje kinine, ki reagirajo na UV-svetlobo.
Tekila
Tekila ima veliko manj sladkorja kot večina drugih alkoholnih pijač, kar pomeni manjši nastanek aken, vnetij in poškodb kože po dolgi noči zabave in uživanja alkohola. Poleg tega pa je to edina alkoholna pijača na seznamu, ki lahko prinaša tudi nekatere koristi za zdravje, kot so znižanje krvnega sladkorja in zmanjšanje napihnjenosti.
Spodbuda bralcem
Tvoje zdravje in dobro počutje sta ključnega pomena za kakovostno življenje. Skrb za kožo in premišljeno uživanje alkohola lahko pomembno prispevata k tvojemu celostnemu dobremu počutju. Negovanje kože presega zgolj estetske vidike – gre tudi za skrb za svoje zdravje. Redna nega kože lahko pomaga ohranjati njeno zdravje, jo navlaži ter zaščiti pred različnimi vplivi okolja, s katerimi se srečujemo vsak dan.
Poleg skrbi za kožo je pomembno, da z uživanjem alkohola ravnaš zmerno in spoštljivo do svojega telesa. Čeprav alkohol pogosto spremlja družabne dogodke ali pa ga uživaš le za sprostitev, prekomerno pitje lahko škoduje tvojemu zdravju in splošnemu počutju. Zmerno uživanje alkohola tako pripomore k ohranjanju zdravega telesa in uma, zmanjša tveganje za nastanek bolezni ter izboljša kakovost spanja in regeneracije telesa.
Zato te spodbujamo, da svojemu telesu posvetiš čas in pozornost. Le tako boš lahko ohranil/a zdravo, sijočo kožo ter splošno dobro počutje.
Pogosto zastavljena vprašanja
Kako alkohol vpliva na nastanek raka?
Uživanje alkohola je povezano z večjim tveganjem za razvoj dveh najpogostejših oblik kožnega raka – bazalnoceličnega in ploščatoceličnega karcinoma, ter melanoma. Te rakave oblike se lahko pojavijo v ustih, žrelu in požiralniku.
Raziskave so pokazale, da alkohol lahko prispeva k razvoju raka zaradi načina, kako se etanol (alkohol) presnavlja v telesu. Ta postopek lahko povzroči nastanek snovi, imenovane acetaldehid, ki lahko povzroči oksidativni stres. Acetaldehid se lahko veže na določene beljakovine v telesu, kar poveča tvorbo reaktivnih kisikovih spojin, kar pa lahko prispeva k razvoju raka.
Kako alkohol poslabša celulitis?
Ko uživaš alkohol, ta oslabi tvoj imunski sistem, kar oteži boj tudi proti celulitisu. Ker ima alkohol dvojni učinek – neposredno zavira delovanje imunskega sistema in povečuje možnosti za dehidracijo, kar dodatno oslabi obrambo telesa. Ko je imunski sistem šibek, je manj učinkovit pri prepoznavanju in zdravljenju bakterijskih okužb, kar lahko povzroči, da celulitis traja dlje in se celo poslabša.
Alkohol prav tako razširi krvne žile, kar poslabša oteklino in vnetje, povezano s celulitisom. To oteži telesu dostavo imunskih celic in zdravil na prizadeto območje, kar upočasni proces celjenja.
Kaj pomeni visok glikemični indeks (GI) pri alkoholu?
Alkoholne pijače imajo visok glikemični indeks (GI), kar pomeni, da lahko povzročijo hitro povišanje ravni sladkorja v krvi, kar sproži vnetne procese v telesu, ki lahko negativno vplivajo na zdravje kože – lahko povzročijo akne ter druge kožne težave.
Poleg tega pa skoraj vsaka vrsta alkohola vsebuje tudi veliko kalorij, kar lahko prispeva k pridobitvi neželene telesne teže, še posebej v kombinaciji s sladkimi pijačami. Povečanje telesne mase poslabša stanje kože, zato je pomembno da smo pozorni na količino alkohola, ki jo zaužijemo, ter se zavedamo njegovega potencialnega vpliva na zdravje kože.